NRD Начало
Четвъртък, 26 Декември 2024
Начало Авансцена Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО
5477
Авансцена

Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО

Традиционната японска напитка саке влезе в Списъка на нематериалното културното наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните осведомителни агенции. Сакето е може би нещо много по-японско от световноизвестното суши. То се приготвя във вековни пивоварни високо в планините, пие се в заведенията „изакая“, лее се по време на сватби и се сервира леко охладено за специални тостове.  Пивкото оризово вино, което играе ключова роля в кулинарните традиции на Япония, беше включено в сряда от ЮНЕСКО в списъка на „нематериалното културно наследство на човечеството“

| 05 Декември 2024, 12:24 ч.
Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО
Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО
Снимка © DFA

Традиционната японска напитка саке влезе в Списъка на нематериалното културното наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните осведомителни агенции.

За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.

Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.

Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма

Много важно е, че в днешния ден – 8 декември, в който Католическата църква празнува непорочното зачатие на Света Богородица, вече е осветен олтарът на катедралата и е извършена първата литургия, отбеляза той.  

Монсеньор Пройков разказа, че церемонията снощи е била много прецизно организирана и с голяма тържественост, но в последния момент са се наложили промени заради времето. 

Първоначално церемонията трябваше да бъде на открито и всички да бъдат свидетели как епископът, подобно на традицията, която има и в Православната църква, три пъти чука на главните врати, призовава да се отворят и най-накрая с натиск влиза вътре.

Това се осъществи, но всички поканени, включително и височайшите гости, бяхме вече в катедралата, защото вън духаше силен вятър, казаха със скорост от 80 км/час, и валеше дъжд, посочи българският епископ.  

Изключит

Световното турне PlayStation: The Concert минава и през София – на 15 май 2025 година в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Мултимедийното шоу включващо музиката от популярни видеоигри като God of War, The Last of Us, Ghost of Tsushima, сериите Horizon и много други.

Турнето започва през април в Дъблин и ще мине през повече от 200 града през 2025 и 2026 г.

„С иновативни технологии и световнo ниво на продукция, феновете ще изпитат уникално сливане на многослойни визуални ефекти, обгръщащ звук и звезден състав, съчетаващ класически и модерни инструменти. Легендарните музикални теми на композитори като Густаво Сантаолала (The Last of Us), Йорис де Ман

На 9 октомври в Националната опера ще се състои концерт, посветен на вековния юбилей на Константин Илиев – една от знаковите личности в историята на българската музика – диригент, композитор, общественик, страстен защитник и интерпретатор на сътвореното от българските композитори, съобщават от Софийската опера и балет. 

В програмата на събитието е включен филм-портрет „Фрагменти в памет на Константин Илиев“ на режисьора Николай Йотов и оператора Пламен Герасимов от фонда на националната телевизия.

Анастасия Детистова-Абаджиева, Иван Стайков, Пепа Дженева и Христо Иванов ще изпълнят квартет №1. Под диригентството на Жорж Димитров концертно ще бъде представена първа картина на операта „Боянският майстор“. Участват оркестърът и хорът на Софийската

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

Сакето е може би нещо много по-японско от световноизвестното суши. То се приготвя във вековни пивоварни високо в планините, пие се в заведенията „изакая“, лее се по време на сватби и се сервира леко охладено за специални тостове. 

Пивкото оризово вино, което играе ключова роля в кулинарните традиции на Япония, беше включено в сряда от ЮНЕСКО в списъка на „нематериалното културно наследство на човечеството“. На среща в Луке, Парагвай, членовете на Комитета на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство на човечеството гласуваха за включването в списъка на 45 културни практики и продукти по света.

За разлика от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, който включва обекти, считани за важни за човечеството, като пирамидите в Гиза в Египет, наименованието „нематериално културно наследство“ назовава продукти и практики на различни култури, които заслужават признание.

Японска делегация приветства съобщението от Луке. „Сакето се счита за божествен дар и е от съществено значение за социалните и културните събития в Япония“, заяви Такехиро Кано, японският посланик в ЮНЕСКО. 

Основните съставки на сакето са малко: ориз, вода, мая и коджи - оризова плесен, която разгражда нишестето до ферментиращи захари, както се прави малцът при производството на бира. За да бъде категоризиран един продукт като саке, оризът трябва обезателно да е японски. 

„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречено „Молец – последното – 21.11.“.

Летяща кола, извисяваща се над сцената, голяма клетка, която се издига от пода, много светлинни ефекти, специално създадена сценография и впечатляваща хореография имаше в двучасовия спектакъл. „Мистерията на българските гласове“ бе специален гост на събитието в София. Хорът и дуетът представиха съвместната си нова песен „Вятъра“. 

„Има как да се прави независимо, готино изкуство в България. Надяваме се, че ще има и други хора, които са се вдъхновили от това, че някакви две момчета на шега стигнаха до „Арена“ и затова с

Спектакълът „Критична маса” гостува за първи път във Варна. Той ще бъде представен в алтернативното младежко пространство „Хале 3“ тази вечер, съобщават организаторите. 

Това е режисьорски дебют на хореографката Силвия Чернева. След премиерата си през май 2023 г., спектакълът се превръща в част от репертоара на РЦСИ „Топлоцентрала”. Селектиран е за Фестивалa за свободен театър (АСТ) и „Антистатик” и е номиниран за награда „Импулс” в категориите за оригинална хореография и продукция на годината. 

В представлението изпълнителите висят във въздуха. В това положение те трябва едновременно да държат масата си да не падне и да вечерят от нея. През темата за летенето, висенето, освобождаването от гравитация, авторката разглежда връзките между свобода и риск, лично и общо, малките конфликти на ежедневието с

Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.

Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.

В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен  от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.

В експозицията ще бъдат подредени маслени платна

Снимките на сериала за Хари Потър на HBO ще започнат в Англия през лятото на 2025 г., съобщи Прес асосиейшън медиа/ДПА. 

Сериалът ще е с нов актьорски състав, като ще остане верен на книгите. Снимките ще са в студиата на "Уорнър Брос" в Лийвсдън, Северозападен Лондон. 

"Уорнър Брос" продуцира и оригиналните филми с Даниъл Радклиф, Ема Уотсън и Рупърт Гринт. 

Сериалът беше обявен през 2023 г. с обещанието от HBO Max да бъде "вярна адаптация на легендарните книги". 

"Поредицата ще включва нов актьорски състав, който да привлече ново поколение фенове, ще е пълна с фантастични детайли, много обичани герои и драматични места, които феновете на Хари Потър обичат повече от 25 години", каза тогава стрийминг платформата.

"Всеки сезон ще бъде верен на оригиналните книги и ще запознае с Хари Потър и тези невероятни приключения нова ауди

Тази вечер след полунощ е прожекцията на българския филм „Триумф“ на Международния кинофестивал в Торонто, съобщи сайтът на форума Tiff.com.

Филмът е включен в състезателната секция на фестивала „Платформа“ заедно с още девет заглавия със световни премиери. „Триумф“ е българско-гръцка продукция с участието на Мария Бакалова. Филмът е последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016). Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов.

„Триумф“ е вдъхновен от действителни събития в България през 90-те години, когато след падането на комунистическото управление екип от високопоставени военни и психолози предприемат строго секретна операция

Традиционните начини за производство на занаятчийско сирене в бразилския щат Минас Жерайс (югоизточната част на страната) също така бяха включени в сряда в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

Това сирене, произведено от сурово краве мляко, е известно като Queijo Minas (Сирене Минас), алюзия за името на щата със силни минни и земеделски традиции, където то се произвежда - най-често от семейни фермери в малки селски стопанства, сгушени в зелените хълмове на щата. Около 9 000 производители правят такова сирене по традиционния начин в Минас Жерайс.

Майсторите, които ремонтират цинкови покриви в Париж, вече са признати за културно наследство на ЮНЕСКО. В сряда световната културна организация включи техниките за реставрация на цинкови покриви в столицата на Франция в своя списък на нематериалното културно наследство.

„Възстановяването на покрива включва отстраняване на старите парчета цинк, измерване и изрязване на нови парчета по поръчка с помощта на специална сгъвачна машина, сглобяване и закрепване на парчетата върху покрива“, се казва в съобщението на ЮНЕСКО. С близо 80 % от покривите в Париж, покрити с цинк, градът е жив архив на тези умения, които оформят уникалната идентичност на градския му пейзаж. Повечето от покривачите са мъже, повечето са млади. Те често харесват височините, архитектурата и работата на открито.

ЮНЕСКО включи още „културата на панаирите“ в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството по съвместно френско-белгийско искане, признавайки „пътуващия начин на живот“ за носител на богати традиции.

Културата на панаирите е „елемент от живота на хиляди хора, а панаирът е важно събитие, което събира семейства и приятели. Той насърчава мира и социалното сближаване, като създава пространство, където могат да се срещат различни групи и общности“, признава оценяващият орган на ЮНЕСКО.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната
Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страна години наред, чрез коледарски дружини. Песента, в която се пее, „Тръгнали ...
Детският хор на БНР, Еделина Кънева и Руслан Мъйнов са сред изпълнителите в „Българската Коледа“
Детският хор на Българското национално радио (БНР), Еделина Кънева и Руслан Мъйнов са сред изпълнителите, които ще се включат тази вечер в инициативата в „Българската Коледа& ...
Честваме празника Рождество Христово
Всяко събитие от живота на Господ Иисус Христос е празник за вярващите през всички времена.  Празнуваме раждането, сретението (посрещане), кръщението, преображението, възкрес ...
Марая Кери подобри рекорд с All I Want for Christmas Is You
Песента All I Want for Christmas Is You на Марая Кери оглави седмичната класация за сингли на „Билборд” за 17-и път. С това парче изпълнителката е най-дълго в кариерата ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Тикер в 12:00 ч.
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски ...
Начало Авансцена
5477
Авансцена

Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО

Традиционната японска напитка саке влезе в Списъка на нематериалното културното наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните осведомителни агенции.Сакето е може би нещо много по-японско от световноизвестното суши. То се приготвя във вековни пивоварни високо в планините, пие се в заведенията „изакая“, лее се по време на сватби и се сервира леко охладено за специални тостове.

| 05 Декември 2024, 12:24 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО
Японското саке влезе в Списъка на културното наследство на ЮНЕСКО
Снимка © DFA

Традиционната японска напитка саке влезе в Списъка на нематериалното културното наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните осведомителни агенции.

Сакето е може би нещо много по-японско от световноизвестното суши. То се приготвя във вековни пивоварни високо в планините, пие се в заведенията „изакая“, лее се по време на сватби и се сервира леко охладено за специални тостове. 

За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.

Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.

Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма

Много важно е, че в днешния ден – 8 декември, в който Католическата църква празнува непорочното зачатие на Света Богородица, вече е осветен олтарът на катедралата и е извършена първата литургия, отбеляза той.  

Монсеньор Пройков разказа, че церемонията снощи е била много прецизно организирана и с голяма тържественост, но в последния момент са се наложили промени заради времето. 

Първоначално церемонията трябваше да бъде на открито и всички да бъдат свидетели как епископът, подобно на традицията, която има и в Православната църква, три пъти чука на главните врати, призовава да се отворят и най-накрая с натиск влиза вътре.

Това се осъществи, но всички поканени, включително и височайшите гости, бяхме вече в катедралата, защото вън духаше силен вятър, казаха със скорост от 80 км/час, и валеше дъжд, посочи българският епископ.  

Изключит

Световното турне PlayStation: The Concert минава и през София – на 15 май 2025 година в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Мултимедийното шоу включващо музиката от популярни видеоигри като God of War, The Last of Us, Ghost of Tsushima, сериите Horizon и много други.

Турнето започва през април в Дъблин и ще мине през повече от 200 града през 2025 и 2026 г.

„С иновативни технологии и световнo ниво на продукция, феновете ще изпитат уникално сливане на многослойни визуални ефекти, обгръщащ звук и звезден състав, съчетаващ класически и модерни инструменти. Легендарните музикални теми на композитори като Густаво Сантаолала (The Last of Us), Йорис де Ман

На 9 октомври в Националната опера ще се състои концерт, посветен на вековния юбилей на Константин Илиев – една от знаковите личности в историята на българската музика – диригент, композитор, общественик, страстен защитник и интерпретатор на сътвореното от българските композитори, съобщават от Софийската опера и балет. 

В програмата на събитието е включен филм-портрет „Фрагменти в памет на Константин Илиев“ на режисьора Николай Йотов и оператора Пламен Герасимов от фонда на националната телевизия.

Анастасия Детистова-Абаджиева, Иван Стайков, Пепа Дженева и Христо Иванов ще изпълнят квартет №1. Под диригентството на Жорж Димитров концертно ще бъде представена първа картина на операта „Боянският майстор“. Участват оркестърът и хорът на Софийската

32-годишната певица и актриса Селена Гомес заяви в интервю за "Венити феър", че не е в състояние да износи собствени деца, предаде Би Би Си. 

Гомес допълни, че откритието, че няма да може да има безопасна бременност, е нещо, за което е трябвало да "скърби“.

"Никога не съм го казвала, но за съжаление не мога да износя собствените си деца“, каза тя пред изданието.

"Имам много медицински проблеми, които биха застрашили живота ми и този на бебето. Това беше нещо, за което трябваше да скърбя известно време.“

Гомес и преди е била открита за диагнозата си лупус - нелечимо автоимунно заболяване, при което имунната система на организма става хиперактивна и атакува нормалната тъкан.

Симптомите могат да бъдат овладяни с помощта на медикаменти. През 2017 г. тя разкри, че е претърпяла трансплантация на бъбрек, свързана с лупуса.

<

Пивкото оризово вино, което играе ключова роля в кулинарните традиции на Япония, беше включено в сряда от ЮНЕСКО в списъка на „нематериалното културно наследство на човечеството“. На среща в Луке, Парагвай, членовете на Комитета на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство на човечеството гласуваха за включването в списъка на 45 културни практики и продукти по света.

За разлика от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, който включва обекти, считани за важни за човечеството, като пирамидите в Гиза в Египет, наименованието „нематериално културно наследство“ назовава продукти и практики на различни култури, които заслужават признание.

„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречено „Молец – последното – 21.11.“.

Летяща кола, извисяваща се над сцената, голяма клетка, която се издига от пода, много светлинни ефекти, специално създадена сценография и впечатляваща хореография имаше в двучасовия спектакъл. „Мистерията на българските гласове“ бе специален гост на събитието в София. Хорът и дуетът представиха съвместната си нова песен „Вятъра“. 

„Има как да се прави независимо, готино изкуство в България. Надяваме се, че ще има и други хора, които са се вдъхновили от това, че някакви две момчета на шега стигнаха до „Арена“ и затова с

Спектакълът „Критична маса” гостува за първи път във Варна. Той ще бъде представен в алтернативното младежко пространство „Хале 3“ тази вечер, съобщават организаторите. 

Това е режисьорски дебют на хореографката Силвия Чернева. След премиерата си през май 2023 г., спектакълът се превръща в част от репертоара на РЦСИ „Топлоцентрала”. Селектиран е за Фестивалa за свободен театър (АСТ) и „Антистатик” и е номиниран за награда „Импулс” в категориите за оригинална хореография и продукция на годината. 

В представлението изпълнителите висят във въздуха. В това положение те трябва едновременно да държат масата си да не падне и да вечерят от нея. През темата за летенето, висенето, освобождаването от гравитация, авторката разглежда връзките между свобода и риск, лично и общо, малките конфликти на ежедневието с

Изложба „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България” ще бъде открита на 12 септември в Художествената галерия „Димитър Добрович“ в Сливен, съобщиха от културния институт. Неин автор е украинката Юлия Красовска, магистър по архитектура, а от 2016 г. е член на Дружеството на бургаските художници.

Проектът е посветен на украинския скулптор Михайло Парашчук, създател на фасади на сгради в столицата и други градове в страната. Той пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.

В изложбата за първи път ще бъдат представени пред публиката 26 творения на майстора, съхранявани в Художествената галерия „Димитър Добрович“ – Сливен  от 1977 г. Регионалният исторически музей – Русе ще представи стилизирана каменната глава на орел.

В експозицията ще бъдат подредени маслени платна

Снимките на сериала за Хари Потър на HBO ще започнат в Англия през лятото на 2025 г., съобщи Прес асосиейшън медиа/ДПА. 

Сериалът ще е с нов актьорски състав, като ще остане верен на книгите. Снимките ще са в студиата на "Уорнър Брос" в Лийвсдън, Северозападен Лондон. 

"Уорнър Брос" продуцира и оригиналните филми с Даниъл Радклиф, Ема Уотсън и Рупърт Гринт. 

Сериалът беше обявен през 2023 г. с обещанието от HBO Max да бъде "вярна адаптация на легендарните книги". 

"Поредицата ще включва нов актьорски състав, който да привлече ново поколение фенове, ще е пълна с фантастични детайли, много обичани герои и драматични места, които феновете на Хари Потър обичат повече от 25 години", каза тогава стрийминг платформата.

"Всеки сезон ще бъде верен на оригиналните книги и ще запознае с Хари Потър и тези невероятни приключения нова ауди

Тази вечер след полунощ е прожекцията на българския филм „Триумф“ на Международния кинофестивал в Торонто, съобщи сайтът на форума Tiff.com.

Филмът е включен в състезателната секция на фестивала „Платформа“ заедно с още девет заглавия със световни премиери. „Триумф“ е българско-гръцка продукция с участието на Мария Бакалова. Филмът е последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите „Урок“ (2014) и „Слава“ (2016). Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов.

„Триумф“ е вдъхновен от действителни събития в България през 90-те години, когато след падането на комунистическото управление екип от високопоставени военни и психолози предприемат строго секретна операция

Японска делегация приветства съобщението от Луке. „Сакето се счита за божествен дар и е от съществено значение за социалните и културните събития в Япония“, заяви Такехиро Кано, японският посланик в ЮНЕСКО. 

Основните съставки на сакето са малко: ориз, вода, мая и коджи - оризова плесен, която разгражда нишестето до ферментиращи захари, както се прави малцът при производството на бира. За да бъде категоризиран един продукт като саке, оризът трябва обезателно да е японски. 

Традиционните начини за производство на занаятчийско сирене в бразилския щат Минас Жерайс (югоизточната част на страната) също така бяха включени в сряда в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

Това сирене, произведено от сурово краве мляко, е известно като Queijo Minas (Сирене Минас), алюзия за името на щата със силни минни и земеделски традиции, където то се произвежда - най-често от семейни фермери в малки селски стопанства, сгушени в зелените хълмове на щата. Около 9 000 производители правят такова сирене по традиционния начин в Минас Жерайс.

Майсторите, които ремонтират цинкови покриви в Париж, вече са признати за културно наследство на ЮНЕСКО. В сряда световната културна организация включи техниките за реставрация на цинкови покриви в столицата на Франция в своя списък на нематериалното културно наследство.

„Възстановяването на покрива включва отстраняване на старите парчета цинк, измерване и изрязване на нови парчета по поръчка с помощта на специална сгъвачна машина, сглобяване и закрепване на парчетата върху покрива“, се казва в съобщението на ЮНЕСКО. С близо 80 % от покривите в Париж, покрити с цинк, градът е жив архив на тези умения, които оформят уникалната идентичност на градския му пейзаж. Повечето от покривачите са мъже, повечето са млади. Те често харесват височините, архитектурата и работата на открито.

ЮНЕСКО включи още „културата на панаирите“ в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството по съвместно френско-белгийско искане, признавайки „пътуващия начин на живот“ за носител на богати традиции.

Културата на панаирите е „елемент от живота на хиляди хора, а панаирът е важно събитие, което събира семейства и приятели. Той насърчава мира и социалното сближаване, като създава пространство, където могат да се срещат различни групи и общности“, признава оценяващият орган на ЮНЕСКО.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Коледна песен от търговищкото сeло Вардун, записана и нотирана от Руси Коджаманов, шества из страната
Детският хор на БНР, Еделина Кънева и Руслан Мъйнов са сред изпълнителите в „Българската Коледа“
Честваме празника Рождество Христово
Марая Кери подобри рекорд с All I Want for Christmas Is You
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Цветни аспекти
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Цветни аспекти
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.